Jak uniknąć włamania do domu?


Kiedy wychodzimy z domu do pracy lub wyjeżdżamy na wakacje, liczymy na to, że po powrocie zastaniemy wszystko na swoim miejscu. Jednak nie zawsze się tak zdarza. Złodzieje są bardzo sprytni. Często obserwują nas, znają naszą rutynę i z powodzeniem mogą wkraść się pod naszą nieobecność.

Włamanie do domu nigdy nie jest przyjemną sprawą. Zgłoszenie sprawy na policję nie daje nam gwarancji odzyskania skradzionych przedmiotów. Nie jest niczym zaskakującym, że możemy też zastać uszkodzony zamek w drzwiach. Najczęściej wzywamy na pomoc ślusarza. Jest to osoba zajmująca się obróbką metali, w tym wymianą zamków. Po taki wydarzeniu ślusarz powinien zainstalować nam zupełnie nowy mechanizm w drzwiach, tzw. zamek patentowy i dopasować do niego nowy klucz. Pozostaje jednak lęk przed powtórzeniem się sytuacji. Co robić, aby uniknąć włamania w przyszłości?

Warto przede wszystkim zainwestować w inteligentny system alarmowy. Takie alarmy posiadają szereg nowoczesnych funkcji, w tym rozpoznawania twarzy. Gdy w domu pojawi się niepożądana osoba, uruchomi się donośny sygnał, a my otrzymamy powiadomienie sms-em lub mailowo. Montaż takiego urządzenia jest bardzo prosty, a zalety z jego posiadania ogromne.
Innym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnej sytuacji jest zachowanie swojej prywatności. Współcześnie złodzieje mają szerokie pole do popisu dzięki mediom społecznościowym. Wiele osób ciągle wstawia zdjęcia z zagranicznych podróży, uaktualnia swój status, chwali się tym, co w danej chwili robi. Często nieświadomie upubliczniamy swoje dane. Złodziej nie musi się bardzo natrudzić, aby zdobyć potrzebne informacje np. nasz adres zamieszkania. Warto ograniczyć dostęp do swojego konta np. na Instagramie, aby mogli je odwiedzać tylko bliscy nam znajomi albo rodzina.
Przed wyjściem z domu powinniśmy sprawdzić, czy na pewno mamy zamknięte wszystkie okna i drzwi. Dobrze jest też żyć w zgodzie z sąsiadami. Oni najszybciej zauważą, gdy pod naszą nieobecność zacznie się dziać coś niepokojącego w naszym mieszkaniu i zaalarmują odpowiednie służby.

Zobacz polecane: otwieranie mieszkań Gdańsk.