Troska o zęby


Stomatolog dziecięcy już na pierwszej wizycie tłumaczy swoim małym pacjentom, w jaki sposób powinni oni prawidłowo myć swoje ząbki. Niby sprawa wydaje się banalnie prosta, ale jednak – jak pokazują przeprowadzane ankiety wśród pacjentów gabinetów stomatologicznych – większość osób dorosłych wciąż nie potrafi oczyszczać jamy ustnej i popełnia kilka poważnych błędów, które doprowadzają później do powstawania różnych chorób. Jak zatem nie powinno się myć zębów? Na co uważać, by oczyszczać je poprawnie, bezpiecznie i efektywnie?chirurgia stomatologiczna Poznań

Po pierwsze – czas trwania zabiegu. Rzecz zdecydowanie najważniejsza, a jednak najczęściej bagatelizowana z uwagi na niewielką ilość czasu i napięty grafik. Ludzie żyją teraz w biegu. Wstają w pośpiechu rano i już po kilkunastu minutach wybiegają z domu, dlatego bardzo często w ich przypadku mycie zębów trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, podczas gdy ten czas powinien być wydłużony do przynajmniej dwóch czy trzech minut. Należy koniecznie trzymać się tego czasu. Pomocne może okazać się mycie zębów z ustawionym stoperem bądź korzystanie ze specjalnych szczoteczek elektrycznych, które wysyłają sygnał po upływie dwóch bądź trzech minut. Krótsze mycie zębów daje słabe efekty. W ciągu trzydziestu sekund czy nawet jednej minuty nie da się dokładnie oczyścić każdego zęba.

Prawidłowe mycie zębów może sprawić, że nawet leczenie zębów przestanie być konieczne. Aby jednak dojść do takiej korzyści, należy przyjrzeć się temu, jak przeprowadza się ten podstawowy zabieg higieniczny. A u większości ludzi jest on niestety zautomatyzowany. Człowiek żyjący w ciągłym biegu nawet nie myśli o tym, że myje zęby, tylko wkłada szczoteczkę do buzi i stara się nią wykonywać błyskawiczne ruchy, jednocześnie ubierając buty lub bawiąc się z dzieckiem. Ten zły nawyk należy zwalczyć. Zęby najlepiej myć przed lustrem, nie ruszając się sprzed niego przez całe dwie minuty. Dobrą motywacją do takiego postępowania może być… dentysta. Osoby, które prawidłowo szczotkują zęby, zdecydowanie rzadziej chorują na próchnicę.

Zobacz polecane: stomatolog warszawa bielany.